Wąchamy- co z tymi aromatami?

Tym razem chcę was zabrać do świata, w którym króluje różnorodność, czyli tak naprawdę do codzienności. Każdy dzień jest inny od poprzedniego, pogoda się zmienia, każdy człowiek ma różne cechy, a nawet ten sam człowiek może mieć inny nastrój. Bogaty świat, który chcę przybliżyć dotyczy aromatów.

Każdego dnia spotykamy się z tysiącami zapachów. Tak samo jak w przypadku ludzi, jeden zapach może mieć wiele odsłon. Może być bardziej intensywne, bądź mniej, słodszy lub wręcz przeciwnie, świeższy lub bardziej mdły, przez co bardziej lub mniej odpowiadają naszym preferencjom. Niesamowite jest jak wiele pojedynczych aromatów składa się na finalny zapach. Wydawałoby się, że kawa pachnie kawą, a jednak okazuje się, że jest inaczej! Kiedy pierwszy raz tak naprawdę wwąchałam się w espresso nie mogłam uwierzyć, jak wiele potrafi przed nami odkryć! Jak to możliwe, że kawa pachnie czekoladą, orzechem laskowym, marcepanem, a nawet cytryną, czy jagodą? Skąd te nuty się tam biorą?

Okazuje się, że ogromny wpływ na bukiet zapachowy, który możemy wyczuć w tych małych wypalonych i zmielonych ziarnach ma kraj ich pochodzenia, sposób obróbki, ale również stopień wypalenia. Zachęcam was bardzo do zagłębiania się i pełniejszego poznawania otaczającego nas świata zapachów. Wąchajcie każdy produkt przed spożyciem, każde warzywo, które używacie do przygotowania swojego obiadu, każdy owoc, używane przyprawy, ale również ziemię, kwiaty, a nawet unoszący się na wietrze dym. Kiedy następnym razem zamówicie swoje ulubione espresso lub herbatę, poświęćcie im dłuższą chwilę i odpowiedzcie sobie na pytanie dlaczego tak bardzo ją lubię? Jakie aromaty są dla mnie tak atrakcyjne? Każdemu z nas często trudno jest nazwać zapach, który wyczuwamy, dlatego musimy ćwiczyć nasz nos. W celu ułatwienia  przedstawiam nasze koło aromatów, które z pewnością wam pomoże w zabawie.

Życzę powodzenia w nowym odkrywaniu świata i poszerzaniu swojej świadomości 😉

koloaromatow1_pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *