Podpowiadamy jak wykorzystać zużyte liście herbaty!

Mogę śmiało stwierdzić, że moje ciało w 50% składa się z kawy i herbaty, które wypijam w ciągu dnia. Myślę, że wielu z Was mogłoby się ze mną zgodzić. Odpowiednia ilość kawy i herbaty na pewno ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, ale jak się okazuje to co po nich zostaje – czyli fusy i zużyte liście herbaty – też mogą nam się jeszcze przysłużyć.

Chagra, czyli ponownie wysuszona herbata!

Co robisz z liśćmi herbaty po zaparzeniu ich? Jeżeli najzwyczajniej na świecie wyrzucasz je do kosza to może nawet o tym nie wiesz, ale wyrzucasz cenną rzecz, która może upięknić Ciebie i Twój dom. Zamiast wyrzucać wykorzystane liście, wysusz je i zrób tzw. chagrę. Zużyte liście herbaciane nazywane są chagra i były używane przez ludzi na całym świecie, szczególnie w Japonii, przez tysiące lat. Po prostu wysuszysz zużyte liście herbaty na słońcu lub w suchym miejscu, aż wyschną, a następnie możesz je wykorzystać do wielu różnych rzeczy, takich jak nawóz do roślin lub unikatowe aromaty do kąpieli.

Jak przygotować chagarę?

Jest na to kilka sposobów, naszym celem jest dokładne wysuszenie zużytych lisci. Latem możecie rozłożyć je na blaszce i wysuszyć na słońcu. Jesienią i zimą możemy rozłożyć je na ręczniku i wysuszyć na kaloryferze, lub jeżeli chcemy zrobić to szybciej możemy wysuszyć je w piekarniku. Rozgrzej piekarnik do 100˚C, liście rozłóż równomiernie na blaszce do pieczenia i włóż do piekarnika, ale zostaw w nim otwarte drzwiczki, żeby przyspieszyć proces usuwania wilgoci. Kilka razy obróć liście, żeby nie przypiekły się z żadnej strony.

Tadam! Chagara gotowa 😉

Co możemy zrobić z chagrą?

  1. Nakarm swoje roślinki!

Zbierz zużyte liście herbaty wymieszaj ziemią w której chcesz zasadzić rośliny, lub posyp trochę na jej powierzchni. Pozostałe w liściach herbaty składniki odżywcze sprawią, ze Twoje rośliny zaczną rosnąć jak szalone 😉 Niewysuszone liście będą stanowiły świetny kompost.

  1. Zneutralizuj brzydkie zapachy!

Tutaj ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Zużyte torebki herbaty nadadzą świeży zapach Twojej lodówce, chagra wymieszana z kocim żwirkiem zapobiegnie roznoszeniu się nieprzyjemnego zapachu. Zamknięta w torebki na dnie twojego kosza na śmieci zapobiegnie przedostawaniu się brzydkich zapachów do kuchni, może też posłużyć do usunięcia niechcianego zapaszku z Twoich butów. I wiele, wiele innych 😉

  1. Aromatyczna kąpiel

Chagara świetnie nada się jako naturalny aromat do kąpieli. Umieść liście swojej ulubionej herbaty w muślinowym woreczku i wrzuć do wanny. Ponieważ liście herbaty zawieraj bardzo duże ilości przeciwutleniaczy, kąpiel w wodzie przesiąkniętej herbatą jest świetna dla Twojej skóry.

  1. Relaks dla zmęczonych oczu

Umieść lekko wilgotne liście białej, czarnej lub zielonej herbaty w muślinowym worku i nałóż na zmęczone czy obolałe oczy. Świetna regeneracja!

  1. Dodaj saku swoim potrawom!

Pomysł może wydawać się szalony, ale dodanie zużytej torebki z herbatą do gotującej się wody na makaron czy ryż. Przed dodaniem makaronu usuń torebki z garnka. Naszym zdaniem do ryżu świetnie sprawdzą się herbaty jaśminowe lub rumianek, inne zielone herbaty będą doskonałe z makaronem, a do porannej owsianki dodaj Chai z cynamonem.

To tylko niektóre pomysły na to, co możemy zrobić z pozostałościami po herbacie. Jeżeli o nas chodzi to zawsze wspieramy i chętnie testujemy wszelkiego rodzaju pomysły które sprawiają, że jesteśmy bardziej eko! Dlatego, jeżeli możemy wyschniętymi liśmy herbaty zastąpić niektóre detergenty w naszym domu, chętnie to robimy 😉 Pamiętajcie, że wilgotnych liści czy torebek po herbacie nie możemy przechowywać zbyt długo bo zgniją, ich maksymalny żywot to jeden dzień. Suche liście herbaty posłużą wam dużo dużej.  Nasze sposoby to tylko kropla w morzu, a jakie są wasze ulubione pomysły na pozostałości po herbacie?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *