Matcha. Zielone i zdrowe :)

 

800px-matcha_tea

Drogi zielony proszek, który dla niektórych pachnie rybą. Na stwierdzenie że jest to herbata, pukają się w czoło. A jednak. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że matcha jest najbardziej herbaciana z herbat.

Przyczyn jest kilka. Najważniejszą jest fakt, iż matcha jest proszkiem, który całkowicie powinien rozpuścić się w gorącej wodzie. Dzięki temu przyswajamy całe dobro herbaty, bez odcedzania liści i  marnowania cennych składników, które w nich pozostają.Drugą przyczyną jest sposób uprawy krzewów oraz późniejszej obróbki listków.

W kwietniu, na około 20 dni do zbiorów majowych całość krzewów przeznaczonych do produkcji matcha zacienia się, rozścielając nad nimi siatkę z trzciny lub siana ryżowego. Krzew herbaciany, pozbawiony dużej ilości słońca, całą swoją energię wkłada w rozwój górnych liści które wyłapują najwięcej słońca. Zabieg zacieniania powoduje znaczny wzrost chlorofilu i aminokwasów w liściach, dzięki temu matcha ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm. Tak powstaje herbata Gyokuro, która im ciemniejsza, tym lepszej jakości.

zacienienie

Zbiory Gyokuro rozpoczynają się na początku maja. Najpierw zbierane są te najdelikatniejsze, najmłodsze listki na górze krzewu, a im dalej w zbiory, sięga się po niższe listki.

parowanie liści

parowanie liści

Należy podkreślić, że tylko te najmłodsze liście Gyokuro są używane do produkcji matcha nadającej się do ceremonii chanoyu, czyli tradycyjnej japońskiej ceremonii parzenia herbaty. Takiej matcha często nadaje się imiona pochodzące od plantacji na której rosły krzewy, miejsca, nazwiska twórcy danej mieszanki herbacianej lub od nazwiska wielkiego mistrza herbacianego jednej ze szkół.

Ale co dalej? Natychmiast po zbiorach liście są parowane, aby zatrzymać proces fermentacji, a następnie mechanicznie wysuszone i pozostawione do całkowitego odparowania wilgoci. Tak powstała herbata zwie się Tencha.

 

młyn do tencha

młyn do tencha

Wysuszone liście szatkuje się na równe części i w kilku maszynach oddziela się łodyżki oraz nerwy i żyłki liściowe. Dopiero z tak oczyszczonych liści może powstać matcha.

Końcowym etapem jest mielenie liści na proszek. Tradycyjnie następuje to w granitowych młynach, a trzeba nadmienić że jest to proces czasochłonny, gdyż żarna nie mogą się obracać za szybko – zniszczyło by to aromat herbaty. W przeciągu godziny uzyskuje się około 30 gramów matcha.

Z powyższego opisu można wywnioskować, że matcha jest herbatą drogą w produkcji. Tak jest w istocie, dlatego matcha powstaje w różnych wariantach jakościowych. Te pierwsze wiosenne zbiory młodych listków są przeznaczone na herbatę pitą podczas ceremonii chanoyu. Jako że są najcenniejszą częścią rośliny, a ich ilość jest mocno ograniczona cena tej herbaty bywa zaskakująco wysoka. Ale musimy pamiętać, że takiej herbaty nie pija się codziennie do śniadania – do tego służą te z innych zbiorów. Matcha produkowana jest w różnych odcieniach zieleni. Ta najdroższa jest jaskrawo zielona, a im tańsza, tym ciemniejsza i bledsza. Tańsza matcha świetnie nadaje się do codziennego picia, choć nie będzie już tak słodka i aksamitna jak ta ceremonialna. Ta najniższa gradacja zwana jest kuchenną. Są to przeważnie liście z ostatnich zbiorów, przez co sama ich struktura uniemożliwia przemiału na pył, a konsystencja takiej herbaty jest bardziej grudzista.

gradacja matcha

O tym co można zrobić z matcha i jak się ją pije będzie w następnym odcinku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *