Jak kupić kawę – szybki poradnik.

Zazwyczaj pierwsza myśl kiedy skończy nam się kawa w domu, to że trzeba się ruszyć do sklepu. Obecnie wybór jest tak duży, że większość z nas wybiera sprawdzone kawy, które nam po prostu smakują. Ale jeżeli masz ochotę pójść krok dalej i móc bardziej świadomie wybierać kawę dla siebie i najbliższych, zapraszam do przeczytania tego krótkiego wpisu.

Zacznijmy od tego, na co zwracać uwagę przy kupnie kawy.

 • Czy opakowanie jest całe? Zawsze się może zdarzyć, że podczas transportu czy rozładunku opakowanie zostanie uszkodzone. Można się domyślić, że kawa w środku nie będzie należała do najświeższych. Można to sprawdzić naciskając mocno opakowanie, jeżeli powietrze ucieka szybko, znaczy to że gdzieś jest dziura. Naciskając powinniśmy poczuć opór i usłyszeć lekki szept uchodzącego powietrza przez zaworek (o tym zaraz).
 • Data przydatności do spożycia. Standardowym okresem przydatności kawy są dwa lata. Łatwo możemy się domyślić, że kupując kawę w markecie, której data przydatności kończy się za pół roku, nie będzie koić nas swoim wspaniałym aromatem. Problem w tym, że niektórzy producenci skracają termin przydatności do spożycia. Niekiedy będzie to termin półtorej roku, innym razem rok, a palarnie speciality ustalają dla swoich produktów pół roku. Niestety producenci często nie podają okresu przydatności, jaki przewidują dla swoich produktów, tutaj
  zaworek odpowietrzający

  zaworek odpowietrzający

  trzeba polegać na uczciwości dystrybutora (a jest kilku uczciwych:).

 • Czy na opakowaniu jest zaworek odpowietrzający (dotyczy kaw ziarnistych). Jest to jednostronny zaworek na froncie opakowania, który wypuszcza powietrze z opakowania, ale nie wpuszcza go do środka. Jest to gwarancją tego, iż kawa była pakowana świeża, gdyż po wypaleniu przez dłuższy czas wydala dużo dwutlenku węgla. Bez zaworku opakowanie zostałoby rozerwane.
 • Dodatkowe informacje na opakowaniu.
  Im więcej informacji producent nam przekazuje, to znaczy że więcej włożył wysiłku w produkcję (zazwyczaj;). Informacja z tyłu opakowania typu „kawa 100% ziarnista”, powinna dać nam do myślenia. Miło jest zobaczyć informację o pochodzeniu ziaren, sposobie wypalenia, profilu smakowym, czy do jakiej metody parzenia jest dedykowana (kawy dobre w espresso nie muszą mieć w nazwie espresso). Palarnie speciality idą krok dalej i podają jeszcze datę palenia, metodę obróbki ziaren, region pochodzenia, nazwę plantacji i czasem wiele innych informacji. Takie informacje to okazywanie szacunku dla produktu i nas, konsumentów.
 • img_04171

 

Dobrze, a gdzie można kupić dobrej jakości kawę?

 • Jest wiele sklepów stacjonarnych, które specjalizują się w sprzedawaniu kawy oraz herbaty na wagę. Można tam zaopatrzyć się w kawy z całego świata oraz zmielić ziarna na miejscu. Plusem takich miejsc jest możliwość kupna małych ilości kawy. Z drugiej strony jakość oraz świeżość sprzedawanej tam kawy jest mocno dyskusyjna.
 • Kawiarnie specjalistyczne. Powstaje coraz więcej kawiarni, w których możemy się napić kawy z różnych rejonów świata, zaparzanych różnymi metodami. Takie miejsca w większości sprzedają również kawę w ziarnach, czy to w oryginalnych opakowaniach, czy to na wagę. Plusem takich miejsc są bariści, którzy mogą nam doradzić przy wyborze kawy i sposobach parzenia.
 • Sklepy internetowe. Oczywiście te dobre i uczciwe (a jest ich kilka w Polsce).
  Tutaj znajdziemy największy wybór kawy. Dużo kaw jednorodnych, speciality, mieszanek i włoskich producentów. Oferta jest na tyle duża, że aż zachęca do eksperymentowania:)
  Dużą zaletą są opisy poszczególnych kaw i ich recenzje. Nie można zapomnieć również o ofercie sprzętowej, gdzie w każdym ze sklepów możemy się zaopatrzyć w sprzęt do parzenia i mielenia kawy, co bardzo ułatwia życie.

Cały ten poradnik dedykowany jest kawie w ziarnach, więc jeżeli nie masz młynka, lub ekspresu z wbudowanym, a nie chcesz kupować do domu chociażby ręcznego, rada jest jedna. Kupuj małe ilości zmielonej kawy. Można natrafić na producentów, którzy produkują opakowania po 250 lub 500 gramów zmielonej kawy. Lecz jeżeli nie jest to dla Ciebie satysfakcjonujące, kupuj kawę ziarnistą i namielaj małe ilości w sklepach lub kawiarniach na bieżąco (oczywiście za małą opłatą).

Pozostaje nam kwestia ceny. Ile wydajesz na kilogram kawy?
Najpopularniejsza chyba w Polsce kawa rozpuszczalna classic dużego koncernu kosztuje, w zależności od opakowania, od 70 PLN do nawet 110 PLN za kilogram (za rozpuszczalkę, o zgrozo!!). Jeżeli te pieniądze wydasz jednorazowo na kilogram kawy ziarnistej w dobrym sklepie, będziesz cieszył się, drogi Czytelniku, dobrą kawą.

Życzę smacznego i oczywiście zapraszam do odwiedzenia naszego sklepu internetowego.

Do miłego!

2 komentarze to “Jak kupić kawę – szybki poradnik.

 • Bardzo ciekawy wpis. Jestem smakoszem kawy od lat, ale z kilku spraw nie zdawałem sobie sprawy. Teraz przy zakupach będę na pewno bardziej uważny. Pozdrawiam 🙂

 • Ciekawie piszesz!
  Niedawno znajomy polecił mi ziarna od strony Kawa Fogo, BRASIL SANTOS COLOMBIA EXELSO EP z Brazylii i jest przepyszna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *