Dobra kawa w Wiedniu? Taaaaak!

Wakacje to idealny czas na weekendowe wypady do innego miasta. My ostatnio byliśmy w Wiedniu, mieście które było domem dla wielu wybitnych muzyków i ma też niesamowitą kawową historię. Ba! Kultura kawiarniana w Wiedniu została wpisana na listę zabytków UNESCO w 2011 roku, jako dziedzictwo kulturowe. Dlatego przygotowaliśmy dla Was listę kawiarni, tych tradycyjnych jak i Speciality, które warto zobaczyć w przepięknej stolicy Austrii.

Tradycyjne wiedeńskie kawiarnie :

W sercu miasta znajduje się wiele tradycyjnych wiedeńskich kawiarni z długoletnią tradycją, w których napijemy się wyjątkowej kawy i zjemy przepyszne ciasto, jednak muszę Was uprzedzić, że nie należą one do tanich.

 1. Cafe Hawelka – baaaardzo tradycyjna kawiarnia, z której unosi się aromatyczny zapach świeżo palonej kawy. To kultowa kawiarnia Wiednia słynącą z doskonałej kawy i słodkich bułeczek z domowej roboty powidłami .
 2. Cafe Diglas – to miejsce w którym zakochacie się od pierwszego wejrzenia, oczywiście jedzenie i kawa są wyśmienite, jednak to właśnie romantyczna atmosfera sprawia, że to miejsce jest tak wyjątkowe.
 3. Cafe Gerstner – to dopiero kawiarnia! 170 lat doświadczenia w wypiekaniu niecodziennych słodkości i serwowaniu kawy, warto wspomnieć, że ze względu na wspaniały wystrój jest to jedna z najbardziej instagramowych kawiarni w Wiedniu.
 4. Cafe Central – ta kawiarnia znajduje się chyba w każdym przewodniku po mieście, co, jak możecie się domyślać, oznacza, że jest ekstremalnie zatłoczone. Zdeterminowani, którzy będą chcieli napić się kawy w Cafe Central będą musieli odstać swoje w kolejce.
 5. Cafe Kleines – to świetna alternatywa dla wszystkich, którzy chcą poczuć klimat prawdziwego Wiednia, mała kawiarenka uwielbiana przez lokalsów, za to poza głównym szlakiem turystycznym.

Kawiarnie Speciality w Wiedniu

W poszukiwaniu dobrej kawy speciality musimy udać się odrobinę poza centrum miasta, my nie mieliśmy wystarczająco dużo czasu na zwiedzenie ich wszystkich, dlatego przygotowaliśmy dla was mapę wszystkich kawiarni, które mieliśmy w planach odwiedzić.

 1. Coffee Pirates – to miejsce skradło nasze serca. Piękny wystrój, dobra kawa, przyjemny ogródek i mili bariści. Takie miejsca lubimy! Do tego znajduje się zaledwie kilka kroków od tzw. Wieży Wariatów, czyli największego muzeum niesamowitych przypadków medycznych, które znajduje się w okrągłym budynku, będącym kiedyś pierwszym w Europie szpitalem psychiatrycznym.
 2. Jonas Reindl Coffee – mała kawiarenka, w której serwują kawę z własnej palarni oraz domowe wypieki. Do tego możemy usiąść z kawą na miniaturowym ogródku i podziwiać piękny neogotycki kościół Wotywny, który znajduje się na przeciwko kawiarni.
 3. CafféCouture – mała kawiarnio – palarnia, znajdująca się w okolicy uniwersytetu. Wypiliśmy tam kremowe nitro i espresso o dość wysokiej, ale ciągle przyjemnej, kwasowości. Miejsce jest bardzo minimalistyczne i z chęcią jeszcze tam wrócimy!

Kilka kawiarni do których nie udało nam się dotrzeć :

 • People on Cafeine,
 • Kaffeemodul,
 • Balthasar Kaffee Bar,
 • Fenster Café,
 • Fürth Kaffee,
 • Wolfgang Coffee,
 • GOTA Coffee Experts,

Wszystkie oznaczone są na naszej mapie, na czerwono – typowe tradycyjne wiedeńskie kawiarnie, na niebiesko – kawiarnie speciality.

–>KLIK!<–

Krótka lekcja historii

Jak wspominałam na początku Wiedeń ma bardzo ciekawą historię kawową, już kiedyś o niej dla Was pisałam, jednak tutaj warto ją przypomnieć, ponieważ ma ona bardzo silny polski akcent. Możecie go znaleźć na skrzyżowaniu ulic Favoritenstrasse i Kolschitzkygasse, ta druga nosi nazwę na cześć Jerzego Franciszka Kluczyckiego, Polaka, który podczas oblężenia Wiednia w 1683 roku przebywał w mieście. 7 lipca 1683 roku armia Kara Mustafy stanęła pod Wiedniem i odcięła miasto od reszty świata. Żołnierze tureccy założyli obóz wokół Wiednia i przez około dwa miesiące blokowali jakiekolwiek dostawy do miasta. W oblężonym Wiedniu zaczęło kończyć się pożywienie. Kulczycki przez wiele lat mieszkał w Turcji stąd doskonale znał turecki język i obyczaje. Wraz ze swoim służącym przebrani w tureckie stroje 13 sierpnia 1683 roku po praz pierwszy wyruszył w jedną z niebezpiecznych podróży przez obóz wroga do niemieckiego obozu Karola V Lotaryńskiego z prośbą o pomoc dla oblężonego Wiednia, podróż tam zajęła mu dwa dni w jedną stronę. Wieści o nadciągającej odsieczy, które przynosił ze swoich wypraw były ogromnym moralnym wsparciem dla mieszkańców Wiednia, pomagały im przetrwać trudne chwile. Ostatnią i najważniejszą misją jaką wykonał Kulczycki była wyprawa do obozu Jana III Sobieskiego z wiadomością zawierającą sygnał do rozpoczęcia ataku. Do bitwy doszło 12 września  1683 roku, dzięki pomocy Jana III Sobieskiego Turcy zostali wypędzeni spod Wiednia a uciekając zostawili po sobie wiele drogocennych łupów. Między innymi kawę! I tak właśnie kawa pojawiła się w Wiedniu! Za swoje zasługi wojenne Kulczycki dostał od cesarza kawę, którą pozostawili po sobie uciekający Turcy oraz lokal. I jeszcze tego samego roku otworzył w Wiedniu pierwszą wiedeńską kawiarnię pod nazwą „Pod Niebieską Butelką” . Wiedeńczycy zakochali się w kawie, w 1840 roku funkcjonowało ich 80, a 50 lat później już ponad 600!

Będąc w Wiedniu pamiętajcie, że kultura kawiarniana jest tam niesamowicie silna i o historii tego miasta. Może uda Wam się dotrzeć do miejsc, do których my nie dotarliśmy.

Do usłyszenia!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *