Nowa palarnia speciality w naszej ofercie!

Takie dni lubimy najbardziej, kiedy o 10 rano kurier przywozi nam dostawę świeżo wypalonych singli z nowej palarni, z którą zdecydowaliśmy się współpracować. Bailies Coffee Roasters – to irlandzka palarnia kaw speciality, której celem jest tworzenie światowej klasy doświadczeń związanych z kawą. Palarnia ściśle współpracuje tylko z najbardziej zaufanymi farmerami, dla których nie są tylko palarnią kawy, ale bardzo aktywnie uczestniczą w ich życiu. Aby dostarczać nam wyjątkową kawę promują etyczne, zrównoważone i długotrwałe relacje ze swoimi farmerami. W każdej kawie, którą wypalają w swojej palarni, szukają wyraźnych smaków i aromatów. Dzięki doskonale wyposażonemu laboratorium kawowym i najnowocześniejszych piecach do wypalania kawy są wstanie wypalać kawę tak, żeby wydobywać z niej tylko to co najlepsze.

Palarnia oferuje nam szeroki wybór singli, microlotów i mieszanek do espresso. My zdecydowaliśmy się wybrać z ich oferty te kawy, które najbardziej nam smakowały. Microloty od Bailies Coffee Roasters to kawy wyjątkowe, dostępne w bardzo małych ilościach, pochodzące z najlepszych drzewek kawowca. Są tak wyjątkowe, że dostępne tylko przez określony czas w roku. Najlepiej smakują zaparzane metodami alternatywnymi.

Czym dokładnie są Mikroloty?

Wyobraź sobie, że masz plantacje kawy i wszystkie drzewka, które hodujesz dają ci bardzo dobrą kawę. Jednak zauważyłeś, że ze względu na nasłonecznienie, położenie czy jakość gleby kilka/naście drzewek daje Ci kawę o jeszcze lepszej jakości niż pozostałe( czyli np. zamiast 82 pkt, ta kawa będzie osiągać wynik 87pkt), dlatego ziarna z tych konkretnych drzewek będziesz zbierał, obrabiał i sprzedawał osobno właśnie jako microlot. Z racji tego, że roczna ilość tych ziarenek jest bardzo ograniczona, a jakość bardzo wysoka będziesz mógł uzyskać za nie wyższą cenę niż za ziarna z pozostałej części plantacji. Tej części plantacji zaczniesz poświęcać więcej uwagi, żeby w przyszłości również rodziła tak dobre plony.

My zdecydowaliśmy się wybrać 4 dostępne mikroloty z palarni Bailies: Kenię, Kostarykę, Gwatemalę i Kolumbię.

Czego możecie się po nich spodziewać?

  1. KENYA KINADERI AB

Kawa z regionu Kirinyaga rośnie na czerwonej wulkanicznej glebie. Kinaderi skupia maksymalnie 749 farmerów z regionu, którzy dostarczają świeże wiśnie kawowe do stacji myjącej, (w Kenii istnieją tzw. coffee mill, czyli młyny/stacje, które skupiają pobliskich farmerów, którzy właśnie tam mogą sprzedać swoją kawę i poddać obróbce).Głównymi odmianami kawy, które rosną w tym regionie są: SL28, K7,Ruiru 11 i Batian.

Fabryka Kinaderi zachęca skupionych wokół siebie farmerów, żeby pogłębiali swoją wiedzę na temat kawy, co owocuje lepszą jakością uzyskanych od nich ziaren

Region: Kirinyaga

Process: Washed

Odmiana: SL28, K7,Ruiru 11 i Batian.

Wysokość: 1683 m n.p.m.

Aromat: Suszona pomarańcza

Body: Czerwona porzeczka

  1. COSTA RICA VOLCAN AZUL

Ta kawa sprowadzana jest bezpośrednio z farmy Volcan Azul, która od pokoleń prowadzona jest przez tą samą rodzinę. Została założona 1840 roku i obecnie prowadzona jest przez Alejo Castro, który dzięki doświadczeniu prowadzi farmę odpowiedzialnie i dba o jakość. Alejo może pochwalić się imponującą liczbą ponad 40 odmian drzew kawowca na swojej plantacji.

Region:  Grecia, Central Valley

Process: Natural

Odmiana: Caturra

Wysokość: 1500-175o m n.p.m.

Aromat: Karmel

Smak: Suszone jabłko, owoce leśne i figa

Body: Pełne

  1. GUATEMALA PIXACAYà

Rodzina Mirón prowadzi farmę Concepcion Pixacayà od ponad 4 generacji od 1962 roku. Obecnie plantacją zarządza Manuel przy pomocy swojej matki Marii. Cała rodzina skupia się na produkcji najlepszej kawy jakości speciality bez użycia pestycydów i innych środków chemicznych. Oprócz tego rodzina dokłada wielu starań, żeby ochronić las w okolicach swojej plantacji.

Region:  San Huan Sacatepéquez

Process: Washed

Odmiana: Burbon

Wysokość: 1900 m n.p.m.

Smak: tamaryndowiec, pomarańcza & orzechy pecan

Aromat: Prażone orzechy laskowe

Body / Kwasowość: Średnie

  1. COLOMBIA LAS HERMOSAS

Colombia Las Hermosas to bardzo mała, ale za to imponująca w smaku, partia kawy od farmera Julio Cesar Roa Montiel na jego farmie Finca Las Hermosas w Pitalito. Farma Julio to ciągle małe dziecko wśród plantacji kawy, założona dopiero 7 lat temu. Jedna w tym czasie Julio zdążył z powodzeniem wyhodować i posadzić 20 tysięcy drzewek kawowca. Julio przykada wielką uwagę do jakości swojej kawy, dlatego produkuje najwyższej jakości kawę speciality o odmianac Colombia i Caturra.

Region:  Pitalito, Hulia

Process: Washed

Odmiana: Colombia i Caturra

Wysokość: 1500 m n.p.m.

Smak: czerwone jagody, czerwone jabłko, ziarnka pieprzu i skórka cytryny

Aromat: carmel, jabłko

Body / Kwasowość: pełne/ wysoka

 

Kawy z tej palarni nie tylko smakują genialnie, ale też, musicie przyznać, że zaskakują pięknymi opakowaniami!

My jesteśmy zakochani 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *